مقاله و تحقیق کشاورزی
مقاله و تحقیق کشاورزیوبلاگ شخصی اکی 4400 - مقاله کشاورزی - تعریف چمن-بیشتر چمن ها در تیره Poaceae
یکشنبه 15 فروردین 1389  09:14 ق.ظ    ویرایش: - -
توسط: fg fg

تعریف چمن-بیشتر چمن ها در تیره Poaceae

 

تعریف چمن:

 

بیشتر چمن ها در تیره Poaceae .مشخصه تیره پوآسه: تک لپه ای-برگها حالت باریک هستند(Grass)-بعضی از چمن ها نوع دیگرند.مثلا: چمن هلندی Dichodra repens و یا شبدر Trifolium از تیره Fabaceae هستند.

 

تعریف کلی چمن:

 

اصطلاح چمن به طور عمومی Turfgraes است.و یا جمع آن Tures و یا در اصطلاح sward-یک فضای سبز پوشیده از گیاهان علفی به همراه ریشه و ریزومهای قسمت بالای خاک است که قابلیت چمن زنی و همچنین تحمل راه رفتن بر روی چمن را داشته باشد(Wear tolerance) که tolerance به معنی:تحمل پاخوری است.

 

یک حاشیه از جاده با دامنه کو ه میتواند چمن باشد.

 

 

 

تعریف lawn: یک فضای صاف پوشیده شده با یک گیاه باریک برگ که به میزان زیادی چمن زیادی چمن زنی شده باشد.(در این تعریف چمن های معمولی بیشتر قرار دارند.

 

(در چمن ها همیشه باریک برگ نداریم).

 

 

 

اصطلاح چمن Green: معمولا زمینهای مثل زمین های گلف(خیلی صاف هستند).

 

اصطلاح چمن بریدنی:Sodding (چمن فرش).حالتی که چمن را از روی زمین برش داده و در جاهی دیگر کشت میکنند سه حالت دارد:

 

1- Blocks : با خاک از زمین بر میدارند.

 

2- حالت مربعی:Sguares به حالت مربعی بر میدارند.

 

3- Strips : حالتی که چمن را نوار یا موکتی بر میدارند. (بیشترین استفاده در حالت Sodding.

 

 

 

در مورد Sodding :در کشور ما طیق آمار سال 1379 برای اولین با در سال 1377 در منطقه شهرداری 14 تهران(در مورد چمن فرش)را بطور آزمایشی انجتم دادند.طبق بررسی های انجام شده ....کیلومتر مربع چمن فرش حدود 1500 تومان هزینه دارد(با تمام هزینه ها).

 

کشت و کار چمن معمولا در فضای شبز توصیه میشود.چمن کاری بصورت نامنظم باشد.3 دلیل دارد: 1-مساحت کمتر برای احداث 2- جلوه و زیبایی بیشتری دارد 3-هزینه کمتر

 

-ولی چمن زنی در حالت نامنظم سخت تر است.(در حاشیه ها).

 

-هر چه فضای چمن کاری نامنظم تر باشد بزرگتر به نظر میرسد(از نظر اصول طراحی).

 

توصیه ها:

 

در چمن کاری باید فاصله ای با حاشیه ها داشته باشیم. حاشیه ها چمن شود تا حاشیه ها فاصله داشته باشد.برای اینکار از لایه های پلاستیکی(فایبرگلاس)استفاده میشود.یا اینکه توصیه میشود ارتفاع چمن کمی بالاتر از سطح زمین باشد تا نمای بیشتری داشته باشد و نیز از پوشش فایبرگلاس برای فاصله دهی تا حاشیه استفاده شود.

 

-چمن ها در یک دسته بندی دیگر در2 گروه :

 

1- چمن های لوکس یا ظریف Luxury lawngrad

 

2- گروه دیگر Utility grade

 

چمن های گروه اول چمن هایی هستند که ظریف هستند مانند Festuca و Agrostis

 

در چمن های گروه دوم که دسته معمولی هستند مانند : Lolium و Perenne.

 

 

 

-گاهی از آمیخته های بذری استفاده میکنیم.(مخلوط چند بذر) که به آن چمن اسپرت Sport گویند.که برای شرایط و مکان های خاصی استفاده میشود.

 

به دو صورت چمن های آمیخته داریم:

 

1-یا به شکل Seed mixtures

 

2- یا به شکل Blends

 

تفاوت 2شکل چمن آمیخته با هم :1- چمن هایی هستند که آمیخته شان حاصل دو تا چند نوع چمن هستند.ولی Blends ها یکنوع چمن ولی رقمهای مختلف.

 

 

 

دو حالت اول چون نوع های مختلفی از بذر ......تحمل شرایط بیشتر است و بهتر است ولیکن یکنواختی کمتر است.ولی در مورد دوم یکنواختی بیشتر است(چون رقم ها بیشتر است).از چمن های اسپرت که در بازار مرسوم است یکی Baren brng و دیگری Mommer steeg (5تخمه.5نوع بذر چمن داریم).گاهی در Mistare ها Blend ها را هم داریم یعنی یک Mixtare داریم.مثلا حاوی دو رقم از یک نوع+یک نوع+نوع دیگر .

 

*نکته:Blend میتواند جزء Mixtare ها باشد ولی Mixtare نمی تواند جزء Blend ها باشد.

 

 

 

-چند نمونه از آمیخته های بذری :

 

1لوکس 2قسمت Festuca + 3قسمت Agrothis

 

2 معمولی 4قسمت Poa + 2قسمت فستوکا(رقم1)+3قسمت فستوکا (رقم2)+1قسمت Agrothis

 

3سایه 5قسمت Poa (رقم1) + 3قسمت Poa(رقم2)+3قسمت فستوکا

 

بسته به احتیاجات مناطق مختلف با انواعمختلفی از چمن های اسپرت را داریم اما همیشه در اثر شرایط مختلف این چمن در حال تغییر است.

 

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )

 

 

 

 

چمن و چمن کاری

 

چمن در لغت به معنی سبزه زار، مرغزار و زمین سبز و خرم می‌باشد.

 

 

دید کلی

چمن بیشتر در طراحی پارکهای عمومی ، باغات گیاه شناسی ، استادیومهای ورزشی و زمینهای بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته چمن جهت پر نمودن جاهای خالی ، باغچه‌های بزرگ منازل هم در نظر گرفته می‌شود. چمن‌ها را به دو دسته چمنهای گرمسیری و سردسیری طبقه بندی می‌کنند چمنهای سرد سیری که به چمنهای فصل خنک هم مشهورند ویژه مناطق سردسیری و یخبندان می‌باشد. چمنهای گرمسیری بهترین رشد و نمو خود را در هوای گرم (بالای30درجه سانتیگراد) دارند. چمنهای سردسیری در دو زمان کاشته می شوند یکی اوایل بهار و اوایل پائیز در مورد چمنهای گرمسیری به جزء زمانهای بسیار گرم یا بسیار سرد در هر موقعی از سال می‌توان اقدام به کشت نمود.

 

مراحل مختلف چمن کاری

 

آماده کردن زمین چمن

اگر زمین چمن پستی و بلندی داشته باشد احتیاج به تسطیح دارد. زیرا در صورت عدم تسطیح در قسمتهای گود آب جمع شده که موجب خفگی چمن می‌شود و در قسمتهای بلند تیز به علت نرسیدن آب ، چمن کاملاً خشک می‌شود. پس از تسطیح اضافه کردن کودههای حیوانی بسیار مناسب است. در مناطق سرد سیر در اواسط پائیز به زمین کود داده می‌شود و در مناطق گرمسیر در هر موقعی از سال به جز ماههای بسیار گرم سال می‌توان کود دهی کرد.

 

نحوه کاشت بذر چمن

هنگام کاشت بذر باید توجه کرد که توزیع آن به صورت یکنواخت باشد تا چمن یکدست سبز شود. کاشت بذر نباید در روز طوفانی صورت گیرد. کاشت بذر به دو صورت می‌باشد. کاشت با دستگاه بذرپاش و کاشت دستی به صورت پاشش بذر. ابتدا زمین باید به چند قطعه مساوی تقسیم شود و بذر را نیز متناسب با قطعات تقسیم و هر قطعه بذرپاشی می‌شود. عمق کاشت بذر نیم تا یک سانتیمتر است و یا اینکه بذر را به دو قسمت تقسیم کرده ، نیمی از آن را در یک جهت و نیم دیگر را عمود بر جهت اول کشت می‌کنند. بعد از کاشت ، با شن کش بذر را به زیر خاک قرار می‌دهیم و پس از اینکار روی بذر را با کود دامی پوسیده می‌پوشانیم.

 

مراقبت‌های زراعی چمن

آبیاری: بعد از بذر پاشی آبیاری بارانی صورت می‌گیرد. و در آبیاری باید تا عمق 15 - 10 سانتیمتری کاملاً خیس شود.

 

 

کوتاه کردن چمن: چمن‌های کوتاه رنگ سبز تیره بخود می‌گیرند ولی چمن‌های بلند رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارند. چمن زنی باید از ارتفاع 5 - 3 سانتیمتری صورت گیرد. اگر کوتاه کردن بیش از روی سطح خاک باشد باعث غلبه علفهای هرز می‌شود.

 

مبارزه با علفهای هرز و بیماریها

 

غلطک زدن چمن: اصولأ غلطک زنی بعد از فصل زمستان صورت می‌گیرد چون یخبندان در مناطق سردسیر باعث بالا آمدن چمن از خاک شده و ریشه‌های آن از خاک جدا می‌گردند. غلطک زدن باعث ایجاد تماس مجدد و تثبیت چمن می‌گردد.

 

 

زردی چمن: زردی چمن ممکن است در اثر کمبود ازت باشد.

 

کاربردچمن

به عنوان زمینه در برنامه فضای سبز استفاده از رنگ سبز چمن که باعث بهتر دیده شدن سایر گیاهان می‌شود.

 

 

چمن مکان مناسبی برای بازی بچه‌ها می‌باشد.

چمن در زمین‌های ورزشی استفاده می‌شود.

چمن به عنوان یک جز از گیاهان زینتی فضاهای سبز محسوب می‌گردد.

 

 

 

منبع: مرکز مقالات کشاورزی AKE( بزرگترین وبلاگ کشاورزی ایران )منبع:
http://ake.blogfa.com

منبع:
http://akee.mihanblog.com

   


نظرات()   

وبلاگ شخصی اکی 4400 - مقاله کشاورزیدوستان عزیز ابتدا لینک خودتون رو در لینک باکس کشاورزی ثبت کنید سپس کد لینک باکس را در قالب وبلاگ خودتون قرار دهید و سپس در کمتر48ساعت لینک شما ثبت میشود
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات